Zabieg biopsji fuzyjnej prostaty - RP Clinic

Zabieg biopsji fuzyjnej prostaty

Jest to zaawansowana metoda diagnostyczna wykorzystywana do wykrywania raka gruczołu krokowego. Próbki pobrane podczas biopsji są przesyłane do laboratorium na badanie histopatologiczne, które pozwala na ocenę, czy w tkankach występuje nowotwór.

Co należy wiedzieć o biopsji fuzyjnej prostaty?

Badanie, które łączy obrazowanie ultrasonograficzne z rezonansem magnetycznym może być wykonywane przezodbytniczo i przezkrokowo. Liczne badania potwierdzają, że jest to metoda znacznie skuteczniejsza niż tradycyjna biopsja i pozwalająca na bardzo precyzyjne zlokalizowanie zmian chorobowych w prostacie.

Poza tym, że jest to metoda bardziej precyzyjna, jest również zdecydowanie mniej traumatyczna dla pacjenta, a sama procedura trwa krótko i niesie minimalne ryzyko powikłań.

Przed przeprowadzeniem biopsji pacjent spotyka się z urologiem i anestezjologiem. Urolog ocenia stan zdrowia pacjenta, analizuje wyniki badań obrazowych (np. rezonansu magnetycznego) i decyduje o rodzaju biopsji. Anestezjolog z kolei ocenia, czy nie występują przeciwwskazania do znieczulenia. W czasie konsultacji z urologiem zapada również decyzja czy biopsja zostanie wykonana przezodbytniczo, czy przezkroczowo.

NIE CZEKAJ! ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ!
Tel. +48 519 012 012
E-mail:
rejestracja@rpclinic.pl

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?

Wczesne rozpoznanie nowotworu prostaty jest kluczowe, ponieważ zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Oto główne wskazania do wykonania biopsji fuzyjnej prostaty:

– Podwyższony poziom PSA (Prostate-Specific Antigen).– Jeżeli lekarz wykryje nieprawidłową konsystencję, powiększenie prostaty lub inne nieprawidłowości podczas badania per rectum.– Podejrzenie nowotworu na podstawie testu PCA 3 (badanie genetyczne z próbki moczu).– Niejednoznaczne wyniki wcześniejszych biopsji.

Jak wygląda biopsja fuzyjna prostaty?

Pacjent zostaje przyjęty do kliniki na krótko przed planowanym zabiegiem. Przygotowanie obejmuje zazwyczaj oczyszczenie jelit (w przypadku biopsji przezodbytniczej) oraz podanie odpowiednich leków przed zabiegiem.

Samo badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym (biopsja przezodbytnicza) lub ogólnym (biopsja przezkroczowa). W przypadku biopsji przezodbytniczej sondę ultrasonograficzną, która umożliwia lekarzowi nawigację wprowadza się poprzez odbyt. Podczas biopsji przezkroczowej zabieg polega na wprowadzeniu igły przez krocze (obszar między moszną a odbytem).

Rekonwalescencja i możliwe powikłania po biopsji

Po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji, której długość zależy głównie od rodzaju znieczulenia. W przypadku znieczulenia miejscowego wychodzi do domu jeszcze tego samego dnia.

Po przeprowadzonym badaniu zalecany jest odpoczynek oraz unikanie intensywnej aktywności fizycznej.

Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo bezpieczny i małoinwazyjny badaniem, ale jak w przypadku każdej procedury medycznej mogą wystąpić powikłania, np.

– Niewielkie krwawienia (mogą pojawić się ślady krwi w moczu, stolcu lub nasieniu). Zazwyczaj są one niewielkie i ustępują samoistnie po kilku dniach.– Przejściowe zatrzymanie moczu spowodowane obrzękiem prostaty.– Bakteremia.– Infekcje układu moczowo-płciowego.

Konsultacje i zabiegi w zakresie urologii w RP Clinic prowadzą:

Kontakt z nami
×
Twoja wiadomość została wysłana! Skontaktujemy się z Tobą wkrótce.
Zadzwoń do nas: +48 519 012 012
Prośba o oddzwonienie
Wyślij wiadomość