Specjalizacja, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu dysfunkcji w obrębie twarzy, szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego, a także zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu stawu zdobywa w ostatnim czasie coraz większe uznanie, a jej znaczenie jest szczególnie podkreślane w przypadku wszystkich pacjentów z problemami stawów skroniowo-żuchwowych oraz problemami w obszarze głowy i szyi.
Dla kogo fizjoterapia szczękowo-twarzowa?
Fizjoterapeuta szczękowo-twarzowy będzie szczególnie pomocny w przypadku następujących schorzeń:
A także w przygotowaniu do wszelkich operacji ortognatycznych i z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej, a także rehabilitacji po tego typu zabiegach. Fizjoterapia zalecana jest również często po zabiegach dentystycznych.
Zobacz zakres operacji z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej.
Co wchodzi w zakres fizjoterapii szczękowo-twarzowej?
Fizjoterapia szczękowo-twarzowa dedykowana jest pacjentom w celu zmniejszenia bólu oraz wspomagania procesu gojenia tkanek układu stomatognatycznego. Skutecznym narzędziem w tym zakresie jest m.in.: drenaż limfatyczny czy kinesiotaping (elastyczne plastry ułatwiające przepływ krwi i limfy). Fizjoterapia szczękowo-twarzowa skupia się m.in. na poprawie krążenia, zmniejszeniu stanu zapalnego, normalizacji napięcia mięśniowego obszaru twarzy, przywracania prawidłowego zakresu ruchomości w stawach skroniowo-żuchwowych czy odtwarzania prawidłowych stereotypów ruchowych.
Kiedy sięgnąć po pomoc i fizjoterapię stomatologiczną?
Fizjoterapia szczękowo-twarzowa powinna być nieodłącznym elementem całego procesu leczenia chirurgicznego, niezbędnym do przywrócenia pełnej funkcji oraz zmniejszenia dolegliwości. Stosowanie fizjoterapii w obrębie twarzy i szczęki ma wspomóc proces gojenia oraz pomóc w redukcji bólu i obrzęków oraz przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego.
Fizjoterapię w chirurgii twarzowo-szczękowej stosuje się zarówno przed, jak i po operacjach szczękowo-twarzowych (etap wczesny oraz późny).
Kiedy na konsultację do specjalisty?
Konsultację u fizjoterapeuty powinno się wykonać zaraz po ustaleniu planu leczenia z chirurgiem. Pamiętaj! Fizjoterapia przynosi najlepsze efekty w pierwszej fazie po zabiegu, gdyż zapobiega zrostom tkanek, sprzyja redukcji obrzęku oraz działa przeciwbólowo wyciszając aktywność mięśni żucia oraz szyi.
Fizjoterapia ortognatyczna w RP Clinic:
NIE CZEKAJ! ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ!
Tel. +48 519 012 012
E-mail: rejestracja@rpclinic.pl