Zabieg Wazektomia - RP Clinic

Wazektomia

To jedna z najskuteczniejszych, trwała i coraz częściej wybierana metoda antykoncepcji (skuteczność ok. 99 proc.) polegająca na przecięciu nasieniowodów i uniemożliwieniu transportu plemników do ejakulatu.

Dla kogo wazektomia?

Wskazaniem do zabiegu – poza decyzją o nieposiadaniu potomstwa  – mogą być np. choroby genetyczne w rodzinie, które mogłyby zostać przekazane potencjalnemu potomstwu czy sytuacja zdrowotna partnerki, dla której ciąża mogłaby być zagrożeniem życia i zdrowia. O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz urolog. Decyzja o zabiegu musi być decyzją przemyślaną, nie jest zalecana bardzo młodym i bezdzietnym osobom, a także nie może być podjęta pod wpływem impulsu.

NIE CZEKAJ! ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ!Tel. +48 519 012 012E-mail: rejestracja@rpclinic.pl

Jak przebiega wazektomia?

Zabieg jest wykonywany w trybie ambulatoryjnym oraz znieczuleniu miejscowym. Trwa ok. 20 minut.

Istnieją dwie główne metody przeprowadzania wazektomii:

Total Vasectomy – w przypadku wazektomii tradycyjnej stosujesię małe nacięcie moszny, aby zlokalizować nasieniowód i usunąć jego fragment. Końce nasieniowodu są następnie zamykane za pomocą klipsów lub szwów.

Metoda bez skalpela (kanadyjska) – to mniej inwazyjna metoda, podczas której nasieniowód jest lokalizowany przez skórę, a następnie zakłada się na niego specjalny zacisk. Zamiast nacięcia, wykonuje się niewielkie rozwarstwienie powłoki skórnej, co eliminuje konieczność zakładania szwów.Rekonwalescencja po zabiegu

W czasie procesu rekonwalescencji i gojenia się ran należy całkowicie zrezygnować ze współżycia. W przypadku metody tradycyjnej okres abstynencji wynosi ok. tygodnia. Początkowo zaleca się stosowanie antykoncepcji, ponieważ w nasieniu nadal mogą znajdować się plemniki.Po wazektomii należy również ograniczyć aktywność fizyczną i nie narażać okolic krocza.

Możliwe powikłania oraz odwracalność wazektomii

Wazektomia jest małoinwazyjnym zabiegiem, w którym ryzyko powikłań jest niewielkie. Po zabiegu mogą wystąpić obrzęk, dolegliwości bólowe lub niewielki wysięk z miejsca rozwarstwienia skóry i są to jak najbardziej normalne objawy. Rzadko zdarza się powikłanie w postaci stanu zapalnego czy krwiaka.

Istnieje możliwość odwrócenia wazektomii (rewazektomia), ale jej przeprowadzenie jest znacznie bardziej skomplikowane i jest obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Z tego powodu decyzja o poddaniu się zabiegowi powinna być naprawdę dobrze przemyślana.

Konsultacje i zabiegi w zakresie urologii w RP Clinic prowadzą:

Kontakt z nami
×
Twoja wiadomość została wysłana! Skontaktujemy się z Tobą wkrótce.
Zadzwoń do nas: +48 519 012 012
Prośba o oddzwonienie
Wyślij wiadomość