Zabieg Operacja plastyczna i korekcja nosa - RP Clinic

Operacja plastyczna i korekcja nosa

Operacje nosa to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Nos jest tym elementem twarzy, który w dużej mierze wpływa na postrzeganie twarzy jako atrakcyjnej czy symetrycznej. Jeżeli nos jest krzywy, szeroki, garbaty, szeroki, długi lub też posiada inne zniekształcenia, estetyczny wygląd twarzy może być zaburzony.

Zniekształcenia nosa bardzo często wiążą się z jego nieprawidłową funkcją, czyli problemami oddechowymi: stanami zapalnymi zatok, chrapaniem czy innymi problemami chorobowymi. Efektem operacji nosa jest więc często nie tylko sama zmiana jego wyglądu, ale również np. korekcja krzywej przegrody nosowej i/lub poprawienie funkcji oddechowej przy problemach z oddychaniem.

Dla kogo modelowanie nosa? 

Wskazaniem do operacji plastycznej i korekcji nosa są względy estetyczne bądź zdrowotne (lub jedno i drugie). Jedną z częstszych przyczyn przeprowadzania tego zabiegu jest przebyty uraz nosa w przeszłości i w związku z tym jego zniekształcenie z często towarzyszącą upośledzoną funkcją oddechową. Również wiele decyzji o chęci skorygowania nosa jest związana z jego wrodzonym nieprawidłowym kształtem lub z występowaniem wady wrodzonej np. po przebytym rozszczepie wargi i podniebienia. 

Najistotniejszym celem zabiegu jest uzyskanie funkcjonalnego nosa zapewniającego prawidłową drożność dróg oddechowych oraz harmonii pomiędzy kształtem nosa i twarzy, oraz prawidłowych stosunków anatomicznych samego nosa dla danej płci.

Co trzeba wiedzieć decydując się na zabieg korekcji nosa?

Decyzja o chęci skorygowania nosa musi być w pełni świadoma i przemyślana. Konieczna jest oczywiście konsultacja przedzabiegowa, podczas której chirurg plastyczny omawia z pacjentem wszelkie szczegóły zarówno przygotowania do operacji plastycznej nosa, jej przebiegu, postępowania po korekcie nosa i ostatecznego efektu. 

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu istotne są dobry ogólny stan zdrowia, brak innych chorób lub ich prawidłowe leczenie, niepalenie papierosów, prawidłowe wyniki zleconych badań laboratoryjnych i innych badań dodatkowych, oraz pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W przypadku występowania jakichkolwiek chorób przewlekłych należy poinformować o nich lekarza w czasie konsultacji.

NIE CZEKAJ! ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ!
Tel. +48 519 012 012
E-mail:
rejestracja@rpclinic.pl

Jak przebiega operacja i plastyka nosa? 

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. 

Operacja i korekcja nosa (rynoplastyka), może być przeprowadzana na dwa sposoby: metodą otwartą lub zamkniętą. Wybór zależy od zakresu korekty, jakiej wymaga nos. Rynoplastyka otwarta jest stosowana w bardziej skomplikowanych przypadkach, gdy konieczna jest większa zmiana struktury nosa, np. ustawienie całego jego szkieletu. W tej metodzie chirurg wykonuje dodatkowe cięcie na słupku nosa, co pozwala na pełny wgląd w jego strukturę i precyzyjne modelowanie tkanek. Rynoplastyka zamknięta – mniej inwazyjna – sprawdza się w prostszych korektach, ponieważ nacięcia są wykonywane tylko wewnątrz nozdrzy.

W trakcie operacji chirurg może pracować na różnych częściach nosa – chrząstce, kości lub obu jednocześnie. Jeśli istnieje potrzeba, zabieg może również obejmować korekcję przegrody nosowej. Większość operacji to tzw. zabiegi redukcyjne, które zmniejszają rozmiar nosa. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak augmentacja, czyli zwiększenie objętości tkanek, np. w celu wyrównania kształtu lub podparcia nosa.

Augmentację wykonuje się poprzez przeszczep – najczęściej używa się w tym celu chrząstki, kości lub powięzi pobranej z przegrody nosowej, ucha lub innej części ciała. Czasami konieczne jest połączenie redukcji jednej części nosa i augmentacji innej, by uzyskać harmonijny, estetyczny wygląd. Kluczowym elementem każdej operacji jest odpowiednie ułożenie wszystkich struktur nosa, tak aby osiągnąć proporcjonalny, naturalny efekt końcowy.

Z korekcją nosa często równocześnie wykonuje się augmentację bródki (wszczepienie implantu) – zwłaszcza w przypadku tzw. „ptasiego profilu twarzy”, czyli garbatego wydatnego nosa i krótkiej, słabo uwydatnionej brody. 

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu? Możliwe skutki uboczne

Po operacji nosa wymagane jest, by pacjent/ka pozostali w klinice do następnego dnia.  Po kontroli pacjent wraca do domu, a setony (specjalne opatrunki w nosie) są usuwane zazwyczaj po ok. 3 dniach. W tym czasie nos pozostaje zatkany, więc oddychanie możliwe jest tylko przez usta. Warto uzbroić się w cierpliwość, pić ciepłe napoje, by nawilżyć gardło, i przyjmować zalecony antybiotyk. Przez pierwsze dni należy unikać schylania się, spania na boku (zaleca się spanie na plecach) oraz wysiłku – spokojny tryb życia to klucz do szybkiej regeneracji.

Gips i szwy są zdejmowane po tygodniu, a po tym czasie na nosie nakłada się specjalne plastry (stripy), które pomagają zmniejszyć obrzęk. Wstępny okres rekonwalescencji trwa około 2 tygodni, a co ważne, cały proces jest zazwyczaj bezbolesny. Trzeba jednak pamiętać, że na ostateczny wygląd nosa trzeba poczekać – czasami nawet rok! Przez pierwsze 6 tygodni po zabiegu należy unikać opalania nosa.

W nozdrzach mogą być widoczne białe, rozpuszczalne szwy, które stopniowo same znikną – nie należy ich usuwać samodzielnie. 

Powikłania po operacji nosa zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej problemem bywa niezadowalający kształt nosa w późniejszym okresie, ponieważ tkanki mogą z czasem nieco zmieniać swoje położenie. W takich przypadkach czasem konieczna jest tzw. wtórna rynoplastyka, czyli dodatkowy zabieg korygujący.

Inne możliwe komplikacje to m.in. krwiaki, infekcje, asymetria czy trudności z pełnym oddychaniem przez nos. Aby zminimalizować ryzyko, warto ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i zgłaszać się na regularne kontrole pozabiegowe. Dzięki temu proces gojenia przebiega sprawnie, a efekty operacji są bardziej przewidywalne.

W RP Clinic ten zabieg wykonują:

Ważne informacje

Czas zabiegu
ok. 2,5 godziny
Pobyt w klinice
1 doba
Wizyta kontrolna po
3 dniach, po tygodniu i po miesiącu
Badania do znieczulenie miejscowego
morfologia, APTT, INR, anty HBs, HBs antygen, HCV
Badania do znieczulenia ogólnego
grupa krwi, morfologia, APTT, INR, sód, potas, chlorki, anty HBs, HBs antygen, HCV, EKG
Kontakt z nami
×
Twoja wiadomość została wysłana! Skontaktujemy się z Tobą wkrótce.
Zadzwoń do nas: +48 519 012 012
Prośba o oddzwonienie
Wyślij wiadomość