Zabieg podniesienia piersi połączony z ich powiększeniem łączy w sobie lifting biustu oraz jego powiększenie. W sytuacjach, gdy samo podniesienie piersi (mastopeksja) nie wystarcza do uzyskania pożądanego kształtu lub gdy pacjentka pragnie większego rozmiaru biustu, stosuje się dodatkowo implanty silikonowe lub, w niektórych przypadkach, przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Efekt zabiegu można porównać do efektu dobrze dobranego stanika typu „push-up”, który unosi i modeluje piersi, nadając im pełniejszy wygląd. Zabieg ma na celu uniesienie brodawki i otoczki wraz z tkanką piersi, powiększenie biustu oraz nadanie mu pełniejszego i młodszego wyglądu. Często podczas procedury zmniejsza się również średnicę otoczki, która mogła wcześniej ulec rozciągnięciu.
Dla kogo operacja podniesienia piersi?
Zabieg najczęściej wykonuje się u kobiet, które nie są zadowolone z wyglądu swojego biustu, zwłaszcza po ciąży, okresie karmienia piersią lub znaczącej utracie masy ciała. Szczególnie polecany jest pacjentkom, u których doszło do jednoczesnego zwiotczenia piersi oraz utraty ich objętości, np. wraz z wiekiem.
Co należy wiedzieć decydując się na podniesienie piersi z wszczepieniem implantów?
Aby przystąpić do zabiegu wymagany jest ogólny dobry stan zdrowia pacjentki, prawidłowe wyniki zleconych badań krwi i USG piersi oraz brak chorób sutka. Niezbędna jest również pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa.
Wszelkie choroby przewlekłe powinny zostać zgłoszone lekarzowi w trakcie konsultacji przed zabiegiem. Prawidłowo leczone choroby przewlekłe (np. cukrzyca) nie są przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.
Podobnie jak w przypadku innych procedur i zabiegów medycznych wymagane jest niepalenie papierosów.
Przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek operacji piersi niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym Taka wizyta pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśnić nurtujące kwestie i da odpowiedzi na wszelkie niezbędne pytania (m.in. dotyczących technik operacyjnych, rodzaju implantów, miejsca ich umieszczenia).
MYŚLISZ O OPERACJI PIERSI?
NIE CZEKAJ! ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ!
Tel. +48 519 012 012
E-mail: rejestracja@rpclinic.pl
Jak przebiega operacja podniesienia piersi implantami?
Podniesienie piersi z jednoczesnym ich powiększeniem to zabieg łączący elementy dwóch procedur, które standardowo wykonuje się osobno. W pierwszej kolejności piersi powiększa się za pomocą implantów silikonowych, a następnie unosi się kompleks brodawka-otoczka oraz redukuje nadmiar rozciągniętej skóry. W przypadku tego typu zabiegów implanty umieszcza się zazwyczaj pod mięśniem piersiowym większym, podobnie jak przy klasycznym powiększaniu piersi.
Skóra może być nacinana na trzy sposoby, w zależności od stopnia opadnięcia piersi (tzw. ptozy). Przy niewielkim opadnięciu stosuje się cięcie wokół otoczki, przy umiarkowanej ptozie – cięcie wokół otoczki połączone z pionowym nacięciem w kierunku fałdu podpiersiowego, natomiast przy znacznym opadnięciu wykonuje się cięcie w kształcie „odwróconego T”. Wybór implantów jest podobny jak przy standardowym zabiegu powiększania piersi.
Z operacją powiększania piersi nieodłącznie wiąże się pozostawienie blizny.
Zalecenia po zabiegu. Jak przebiega rekonwalescencja?
Po zabiegu powiększenia piersi pacjent/ka zazwyczaj pozostaje w klinice przez 1 dobę. Kolejnego dnia, po konsultacji lekarskiej, zazwyczaj pacjent/ka jest wypisywana do domu. Obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów, obowiązek noszenia biustonosza przez 24 h przez 3 ok. tygodnie. Po tym zabiegu chirurgii plastycznej należy powstrzymać się od aktywności fizycznej (zwłaszcza przeciążania mięśni klatki piersiowej), uprawiania sportu oraz aktywności seksualnej przez ok. 4 tygodnie.
Przez pierwsze 7-10 dni po operacji biustu piersi są obrzęknięte, skóra jest „połyskliwa” i napięta. Obrzęk może również występować na brzuchu. Brodawka sutkowa może wykazywać nadwrażliwość bądź obniżoną wrażliwość.
Zwłaszcza w przypadku zastosowania protez w obszarze pod mięśniem piersiowym większym pacjent/ka może odczuwać dyskomfort w postaci napięcia mięśni utrzymujący się nawet do kilku tygodni.
W okresie rekonwalescencji należy być w kontakcie z lekarzem oraz stawiać się na wizyty kontrolne.
Możliwe komplikacje
Jak każda procedura medyczna zabieg wiąże się z możliwością wystąpienia komplikacji – na szczęście jakiekolwiek powikłania po tym zabiegu są bardzo rzadkie.
W przypadku powikłań wczesnych (występujących zaraz po zabiegu) można wyróżnić m.in. powstanie krwiaka z koniecznością jego ewakuacji poprzez np. reoperację lub rozwój infekcji, który może wiązać się z koniecznością usunięcia protezy, wygojenia rany i ponownym wszczepieniem implantu.
Do powikłań „późnych” zalicza się m.in, wyczuwanie implantu pod skórą, jego przesunięcie z powstaniem asymetrii czy utrata fałdu między piersiowego. Może również dojść do powstania torebki włóknistej powodującej zniekształcenie piersi. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością korekcji chirurgicznej zdeformowanej piersi.
Dobra wiadomość jest taka, że stosowanie się do zaleceń po zabiegu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań,
Fakty i mity na temat powiększenia biustu
W RP Clinic ten zabieg wykonują: