Obecnie wyróżniamy dwie metody powiększania piersi: wszczepienie implantów silikonowych bądź powiększenie piersi przy użyciu własnego tłuszczu. Zabieg powiększania piersi implantami jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej u kobiet na świecie. Rocznie powiększeniu swojego biustu implantami poddaj się na świecie ok. kilkaset tysięcy pań niezadowolonych z wyglądu piersi.
Istnieją 2 podstawowe rodzaje implantów silikonowych: anatomiczne oraz okrągłe. Implanty różnią się dodatkowo spójnością (twardością) żelu silikonowego. Implantów okrągłych używa się głównie w celu większego uwydatnienia górnych kwadrantów piersi, natomiast implantów anatomicznych używa się w celu podniesienia brodawki i otoczki piersi (np. w przypadku jej opadnięcia). Dostępne są również implanty wypełnione solą fizjologiczną.
Dla kogo operacja powiększenia piersi?
Najczęstszą motywacją do poddania się zabiegowi są kompleksy związane z biustem: chęć zmienienia kształtu piersi, powiększenia rozmiaru biustu czy poprawy jego wyglądu, np. po przebytej ciąży czy karmieniu piersią. W wielu przypadkach protezą można również skorygować asymetrię piersi.
Po co przeprowadzać zabieg powiększania biustu?
Celem powiększania biustu implantami jest zazwyczaj powiększenie jego rozmiaru, jednak z zachowaniem proporcji całej sylwetki. Docelowo osiągany poprzez implanty piersi kształt i rozmiar jest ograniczony warunkami anatomicznymi każdej pacjentki oraz możliwościami technicznymi. Lekarz zawsze dąży do jak najbardziej naturalnego wyglądu biustu po zabiegu.
Co należy wiedzieć decydując się na powiększanie piersi?
Aby przystąpić do zabiegu wymagany jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta, prawidłowe wyniki zleconych badań krwi i USG piersi oraz brak chorób sutka. Niezbędna jest również pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa.
Wszelkie choroby przewlekłe powinny zostać zgłoszone lekarzowi w trakcie konsultacji przed zabiegiem. Prawidłowo leczone choroby przewlekłe (np. cukrzyca) nie są przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Podobnie jak w przypadku innych procedur i zabiegów medycznych wymagane jest niepalenie papierosów.
Przed podjęciem decyzji o implantach piersiowych niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym Taka wizyta pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśnić nurtujące kwestie i da odpowiedzi na wszelkie niezbędne pytania (m.in. dotyczących technik operacyjnych, rodzaju protez, miejsca ich umieszczenia).
MYŚLISZ O OPERACJI PIERSI?
NIE CZEKAJ! ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ!
Tel. +48 519 012 012
E-mail: rejestracja@rpclinic.pl
Jak przebiega operacja powiększania piersi implantami?
Powiększanie piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Wybór wielkości implantu zależy przede wszystkim od warunków anatomicznych piersi, każdorazowo wybór implantu konsultowany jest z lekarzem chirurgiem przed operacją powiększenia biustu.
Z operacją powiększania piersi nieodłącznie wiąże się pozostawienie blizny. Implant można wprowadzić poprzez wykonaniu nacięcia skóry pod piersią, w około otoczki sutkowej na pograniczu pigmentu otoczki i skóry piersi, lub z okolicy dołu pachowego – ostateczny wybór metody zależy od rozmiaru i typu implantu piersi oraz od warunków anatomicznych pacjenta.
Jak wygląda przebieg operacji? Implant może zostać wszczepiony pod gruczoł lub pod mięsień piersiowy większy. Z reguły lokalizacja implantu pod mięśniem jest korzystniejsza ze względu na mniejsze ryzyko powstania torebki przykurczającej i bardziej naturalny wygląd piersi. Wiąże się to jednak z dłuższym okresem rekonwalescencji niż przy zastosowaniu implantu pod gruczołem piersiowym.
Zalecenia po zabiegu. Jak przebiega rekonwalescencja?
Po zabiegu powiększenia piersi pacjent/ka zazwyczaj pozostaje w klinice przez 1 dobę. Kolejnego dnia, po konsultacji lekarskiej, zazwyczaj pacjent/ka jest wypisywana do domu. Obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów, obowiązek noszenia biustonosza przez 24 h przez 3 ok. tygodnie. Po tym zabiegu chirurgii plastycznej należy powstrzymać się od aktywności fizycznej (zwłaszcza przeciążania mięśni klatki piersiowej), uprawiania sportu oraz aktywności seksualnej przez ok. 4 tygodnie.
Przez pierwsze 7-10 dni po operacji biustu piersi są obrzęknięte, skóra jest „połyskliwa” i napięta. Obrzęk może również występować na brzuchu. Brodawka sutkowa może wykazywać nadwrażliwość bądź obniżoną wrażliwość.
Zwłaszcza w przypadku zastosowania protez w obszarze pod mięśniem piersiowym większym pacjent/ka może odczuwać dyskomfort w postaci napięcia mięśni utrzymujący się nawet do kilku tygodni.
W okresie rekonwalescencji należy być w kontakcie z lekarzem oraz stawiać się na wizyty kontrolne.
Możliwe komplikacje
Jak każda procedura medyczna zabieg wiąże się z możliwością wystąpienia komplikacji – na szczęście jakiekolwiek powikłania po tym zabiegu są bardzo rzadkie.
W przypadku powikłań wczesnych (występujących zaraz po zabiegu) można wyróżnić m.in. powstanie krwiaka z koniecznością jego ewakuacji poprzez np. reoperację lub rozwój infekcji, który może wiązać się z koniecznością usunięcia protezy, wygojenia rany i ponownym wszczepieniem implantu.
Do powikłań „późnych” zalicza się m.in, wyczuwanie implantu pod skórą, jego przesunięcie z powstaniem asymetrii czy utrata fałdu między piersiowego. Może również dojść do powstania torebki włóknistej powodującej zniekształcenie piersi. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością korekcji chirurgicznej zdeformowanej piersi.
Dobra wiadomość jest taka, że stosowanie się do zaleceń po zabiegu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań,
Fakty i mity na temat powiększenia biustu
W RP Clinic ten zabieg wykonują: